Jakie drzwi wybrać?

Jesteś w trakcie remontu? Wyposażasz nowe mieszkanie? Z pewnością dojdziesz do momentu, w którym będziesz musiał wybrać drzwi. Sprawa wydaje się banalnie prosta, jednak nie zawsze taka jest. I tu z pomocą przychodzimy my! Drzwitex w to firma działająca na terenie Głogowa i okolic, która pomaga w wyborze i montażu drzwi. Oto kilka wskazówek od nas.

Co musimy wiedzieć przed wybraniem drzwi?

Wybór drzwi do domu składa się z kilku elementów: wyboru modelu skrzydła, rodzaju ościeżnicy (futryny) oraz klamek. Taki zestaw nazywamy kompletem drzwi. Możesz zdecydować się na inne dodatki np. szybę, która wzbogaci wygląd Twoich wymarzonych drzwi. Co trzeba wiedzieć przed zdecydowaniem się na konkretny model?

Jakie drzwi do domu wybrać?

Drzwi zewnętrzne – czyli te, które są wyjściem z budynku i drzwi wewnętrzne będą różnić się parametrami technicznymi. Te zewnętrzne na ogół mają systemy uszczelnień i są wykończone specjalnymi środkami. Jak sprawdzić, czy drzwi zewnętrzne będą odporne? W tym pomaga nam Ud, czyli współczynnik przenikalności cieplnej. Im współczynnik jest niższy, tym lepiej dla nas – oznacza to, że drzwi utrzymują większą izolację cieplną.
Drzwi wewnętrzne to wszystkie pozostałe drzwi. Zaliczają się do nich również drzwi do mieszkania (zewnętrznymi w tym przypadku są drzwi wyjściowe z klatki) oraz drzwi oddzielające pokoje. Drzwi wewnętrzne powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale również pasujące do wnętrza. Zwróć uwagę na konstrukcję i materiał, z którego są wykonane drzwi. Pamiętaj, że będą otwierane i zamykane setki tysięcy razy – warto więc zadbać o ich wysoką jakość.

Konstrukcje drzwi w domu

O ile drzwi zewnętrzne, nie mają wiele możliwości w zmianie konstrukcji, o tyle drzwi wewnętrzne mają wiele konfiguracji. Wyróżniamy drzwi rozwierane, przesuwane, składane, harmonijkowe i wahadłowe. 99% drzwi w polskich domach stanowią drzwi rozwierane z jednym skrzydłem. I jeśli się na nie zdecydujemy, musimy wiedzieć, czy potrzebujemy prawych, czy lewych. Jak to sprawdzić? Należy stanąć we wnętrzu, do którego otwierają się drzwi. Mając je przed sobą należy określić położenie zawiasów. Jeśli są po naszej lewej stronie, również drzwi są lewe. Analogicznie z prawymi.

Najpopularniejsze materiały drzwi 

Kolejnym czynnikiem, na jaki musimy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi, jest ich materiał. Mają one nie tylko wpływ na wygląd, ale również sposób konserwacji, czy trwałość. Najczęściej możemy spotkać się z drzwiami wykonanymi z:

  • drewna – najczęściej sosnowe, bukowe, dębowe, czyli drzwi wykonane z litego drewna. Takie drzwi dodają ciepła każdemu wnętrzu, ale wymagają również specjalnej konserwacji – czyścimy je specjalnymi preparatami.
  • płyt drewnopochodnych – wyglądem emitują te drewniane, ale są znacznie tańsze. Nie wymagają specjalnej konserwacji.
  • szkła – drzwi szklane montowane są w aluminiowych lub drewnianych ramkach – lub bez nich, wtedy mówimy o drzwiach bezramowych. Drzwi szklane nadają wnętrzom elegancki i nowoczesny charakter. Pamiętajmy jednak, że zapewniają mniejszą prywatność od pełnych drzwi.

Jakie są ceny drzwi do domu?

Na jaki koszt musimy być przygotowani podczas wymiany drzwi? Wcześniej już wspomnieliśmy, że na finalną cenę wpływają wyboru modelu skrzydła, rodzaju ościeżnicy (futryny) oraz klamek. Ceny kompletu drzwi wahają się od 300 zł do 5000 zł. Drzwi zewnętrzne są z reguły droższe. Do ceny należy jeszcze doliczyć demontaż i montaż, czyli pracę specjalisty.

Drzwi to inwestycja na lata, dlatego warto wybrać te dobrej jakości.

Inspiracje na drzwi w domu

Jeśli poszukujesz pomysłu na drzwi, możesz wiele propozycji w katalogach naszych dostawców. Jako firma Drzwitex oferujemy również stolarkę drzwiową, montaż oraz doradztwo techniczne. Za darmo wykonamy również pomiar drzwi oraz ich wycenę na terenie powiatu głogowskiego. Wierzymy, że drzwi to nie tylko element wystroju, ale również funkcjonalny element, który sprawi, że wszędzie poczujemy się jak w domu. Zapraszamy do kontaktu!